Uwaga! Podział depresji na konkretne typy nie jest jednoznaczny, różne źródła mają rozbieżne nazewnictwo. W naszym przypadku depresje endogenną utożsamiamy wyłącznie z depresją ciężką (kliniczną, właściwą). W innych źrodłach znaczenie depresji endogennej może być szersze i obejmować też np. depresje sezonowe.

Depresja endogenna (choroba afektywna jednobiegunowa)

Depresja endogenna (inaczej: depresja właściwa, depresja kliniczna, depresja ciężka) nie ma przyczyny zewnętrznej, uważa się, że nie jest następstwem żadnego konkretnego wydarzenia życiowego (choć rozwój medycyny być może zada kiedyś temu twierdzeniu kłam). Depresja endogenna wywoływana jest przez bliżej niesprecyzowane zaburzenia funkcjonowania mózgu, szczególnie systemu hormonalnego lub nerwowego, wskazuje się tu m.in. niedobór amin biogenicznych, spadek poziomu norepinefryny (inaczej noradrenaliny) oraz serotoniny.

Ta depresja powoduje głębokie zakłócenia funkcji psychicznych i fizycznych. Człowiek nie może wykonywać najprostszych czynności (nie ma na nie siły), nie jest w stanie podejmować decyzji, często się nie myje, nie przygotowuje sobie jedzenia. U chorego występuje poczucie winy, prawie zawsze myśli samobójcze, niekiedy ze skłonnością do realizacji.

W przypadku depresji klinicznej nie jest polecana psychoterapia, ponieważ pacjent i tak nie ma siły na współpracę z psychoterapeutą. Depresja endogenna wymaga bezwzględnego leczenia psychiatrycznego, w najcięższych przypadkach konieczna jest hospitalizacja.

Ból i smutek są trudne do wytrzymania. Około 50% chorych próbuje popełnić samobójstwo, 15% odbiera sobie w ten sposób życie. Epizod depresji ednogennej trwa około 6 miesięcy, choć nie jest to żadną regułą. Często następuje wyleczenie i powrót do normalnego życia, ale w wielu przypadkach są nawroty choroby, niektórzy chorzy muszą przyjmować leki przeciwdepresyjne przez całe życie.

Dystymia (depresja nerwicowa)

Dystymia to przewlekłe obniżenie nastroju trwające przynajmniej kilka lat o przebiegu łagodniejszym od depresji endogennej. Zachorowania następują najczęściej pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Sytuacja osób z dystymią jest zwykle bardzo ciężka - mają one prawie stale obniżony nastroj, są smutne, często mają poczucie beznadziejności. Ich energia życiowa jest niezwykle niska, tracą zainteresowania, charakterystyczny jest brak koncentracji, niemożność skupienia myśli.

Pierwszą przyczyną dystymii jest nieprzystosowanie społeczne, będące być może następstwem głębokich urazów z przeszłości: braku poczucia bezpieczeństwa w dzieciństwie, traumatycznych wydarzeń, które doprowadziły do utraty celów, nieumiejętności zaspokajania i wyrażania swoich potrzeb. Drugim typem uwarunkowań są czynniki biologiczne oraz genetyczne podobne lub te same co w depresji endogennej.

W dystymii zaleca się łączenie leczenia psychiatrycznego z farmokologicznym.

Depresja reaktywna

Ta odmiana depresji jest najprostsza w diagnozie - depresja reaktywna jest reakcją na konkretne traumatyczne wydarzenie życiowe, np. śmierć bliskiej osoby, zerwanie związku. Objawy są typowe dla epizodu depresji, ale pozbawione niektórych składowych depresji endogennej - poczucia winy, urojeń.

Nietypowa, przedłużona reakcja żałoby trwa na ogół do kilku miesięcy, po czym stan emocjonalny powoli wraca do normy. Choć depresja reaktywna nie wymaga leczenia, jej bardzo dotkliwe o bolesne objawy można (często powinno się) łagodzić psychoterapią, a nawet typowymi lekami przeciwdepresyjnymi.

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa dotyka co szóstą kobietę, smutek i zmęcznie po porodzie niemal każdą. Jak rozróżnić depresję od zwykłego smutku? Baby blues to "naturalne" obniżenie nastroju, które pojawia się najczęściej od 2 do 4 dnia po porodzie i jest związane z huśtawką hormonalną - występuje tak często, że nie traktuje się go, jak objawu chorobowego. Kobieta może być rozdrażniona, rozchwiana emocjonalnie, wybuchać płaczem bez żadnego powodu. Młoda mama często ma problemy ze snem, poczucie winy, boi się, że nie sprosta wychowaniu albo zrobi krzywdę niemowlęciu. Najlepszym lekarstwem jest tutaj wsparcie najbliższych. Po około sześciu tygodniach od porodu kobieta odzyska wewnętrzny spokój i wróci do pełni sił.

Jeśli jednak smutek nie ustępuje, może to być początek depresji poporodowej. Zazwyczaj pojawia się ona między czwartym a szóstym miesiącem po porodzie, może narastać stopniowo lub zacząć się nagle i to od razu w najostrzejszej formie, bez żadnego ostrzeżenia. Depresja poporodowa powoduje dyskomfort zarówno fizyczny (ogromne zmęczenie), jak i psychiczny (ciągły smutek). Trwa dłużej niż baby blues, przebieg jest dużo ostrzejszy. Objawy depresji poporodowej to: załamanie nastroju, praktyczny brak odczuwania szczęścia, zmęczenie fizyczne i psychiczne, co pociąga za sobą trudności lub niemożliwość w wykonywaniu czynności domowych, dbaniem o dziecko i siebie, nadmienre koncentrowanie się na zdrowiu dziecka lub wręcz przeciwnie - spadek zainteresowania dzieckiem, zaburzenia apetytu (brak jedzenia lub objadanie się), bardzo częsty płacz bez powodu, utrata poczucia czasu (matka nie odczuwa różnicy np. pomiędzy kwadransem a godziną), niepokój, czasem napady paniki, utrata zainteresowań seksem oraz możliwe bóle somatyczne takie jak: bóle głowy, pleców, brzucha, kołatanie serca.

Depresji poporodowej nie można przeczekać! Leczenie polega na pomocy psychologicznej, często konieczne są leki przeciwdepresyjne (istnieją leki bezpieczne dla matek karmiących piersią).

Więcej o depresji poporodowej na stronie: www.depresja-poporodowa.pl

Depresja sezonowa

Choroba afektywna sezonowa (ang. Seasonal affective disorder, w skrócie: SAD) przybiera postać epizodów depresyjnych cyklicznie nawracających w określonych, stałych porach roku. Depresję sezonową należy odróżnić od klinicznej, w której zmiany emocjonalne zachodzą na głębszym poziomie psychicznym. Depresję sezionową dzielimy zazwyczaj na zimową i letnią, przy czym ta pierwsza jest dużo częstsza.

Niepokojące objawy choroby afektywnej zimowej pojawiają się regularnie późną jesienią lub zimą. Są to: wyraźny brak energii, smutek, poczucie beznadziejności, duża senność, apetyt na słodycze i związany z nim wzrost wagi, drażliwość, kłopoty z koncentracją, brak motywacji do działania, u kobiet także nasilenia objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

Przypuszcza się, że w wyzwalaniu zimowych zaburzeń afektywnych ważną rolę odgrywa niedostatek światła słonecznego.

Depresja dwubiegunowa (choroba afektywna dwubiegunowa)

Choroba afektywna dwubiegunowa CHAD (dawne nazwy: zaburzenie maniakalno-depresyjne, psychoza maniakalno-depresyjna) charakteryzuje się naprzemiennymi stanami manii, depresji i zdrowia. Jest to najcięższy z opisywanych tutaj przypadków. Pierwszy atak choroby występuje najczęściej pomiędzy 20. a 30. rokiem życia. Diagnoza jest szybka i nie budzi wątpliwości, gdyż zwykle pierwszy epizod ma charakter manii, która rozwija się w ciągu kilku godzin lub dni.

Epizod depresyjny przebiega tak samo jak depresja jednobiegunowa. Epizod manii charakteryzuje się porywającym nastrojem, wzrastającą samooceną, natłokiem myśli, chory czuje, że może przenosić góry. Zmiany przypominają te wywołane silnymi środkami psychoaktywnymi. np. amfetaminą, zmiany na ogół są patologiczne. Pojedynczy epizod manii trwa zwykle od kilku dni do kilku miesięcy.

Przyczyny choroby, tak jak i innych depresji, są w zasadzie nieznane, najpopularniejsze hipotezy wskazują na: - złą pracę neuroprzekaźników, urazy i mikrourazy mózgu, wady na etapie rozwoju płodu oraz czynniki genetyczne.

Depresja dwubiegunowa jest niezwykle wyniszczająca, często uniemożliwia kontynuację pracy, nietypowe stany chorego na ogół doprowadzają do zepsucia wszystkich kontaktów towarzyskich. Chorobie afektywnej dwubiegunowej często towarzyszy alkoholizm. Współczynnik samobójstw i prób samobójczych jest bardzo wysoki, jedna piąta chorych odbiera sobie życie.

W leczenie depresji dwubiegunowej stosuje się leki przeciwdepresyjne, neuroleptyki oraz leki stabilizujące, takie jak sole litu.

Jeśli masz pytanie, wątpliwości, jeśli Ty lub bliska Ci osoba miała kontakt z depresją, podziel się z nami swoją opinią, doświadczeniem lub wiedzą. Dziękujemy!

Pages: 1 All
Zosia
Witam. Nie wiem czy mam depresje czy po prostu co jakis czas chandre. Do psychologa raczej sie nie udam, bo dla rodzicow to temat tabu i wg nich moje zdrowie psychiczne jest na wysokim poziomie. Tak, jestem mloda,mam 16 lat. Zaczelo sie w czerwcu ubieglego roku kiedy skrecilam kolano. Nigdy w zyciu nie mialam zadnych takich problemow, wiec bylam bardzo roztrzesiona. Przez czas gojenia sie stawu rzadko sie mylam. W nocy czesto plakalam i sie obwinialam. Lekarz ktory mnie przyjal powiedzial ze jestem za gruba na skrecenie kolana, pozniej obgadywal mnie z recepcjonistka. To bardzo mnie zabolalo. Przez cale wakacje plakalam w poduszke, oprocz zalosci za skrecone kolano doszlo obwinianie sie za to ze jestem gruba i nikt mnie nie chce. Jeden chlopak bardzo mocno w tym czasie mnie zranil. Pod koniec sierpnia bylo troche lepiej, bo pojechalam po mundur do swojej nowej szkoly. Cieszylam sie z nowej szkoly i z nowych znajomych, chociaz rozmawialam tylko z jedna osoba. Kiedy konczyla sie jesien bylo zle ze mna. Chlopak z nowej klasy rowniez bardzo mocno mnie zranil. Nocami plakalam w poduszke, a na co dzien bylam oziembla do wszystkich. W tym czasie probowalam sie zabic, ale nie zrobilam tego ze wzgledu na swoja rodzine. Zima kiedy wracalam ze szkoly ogladalam telewizje z rodzina, jadlam slodycze i ok. 16-17 chodzilam spac, budzilam sie o 22 zeby cos zjesc i napic sie i spalam dalej. Totalnie stracilam zainteresowanie swoim hobby. Przytulanie kiedys sprawialo mi ogromna radosc i zastrzyk energii, a teraz kiedy przytulam sie z ukochana babcia to nic mi nie daje. Jakby moja dusza byla uwiazana na sznurku do ciala, i jakby ta dusza za mna latala a nie byla w ciele. Nawet uczucie zakochania nie jest u mnie juz tak silne, nie bije mi szybciej serce, nie robie sie czerwona przy tej osobie... Czuje sie jakby wymazano ze mnie wszystkie uczucia oprocz strachu i gniewu. Nie wiem czy to depresja dlatego pisze o tym tutaj zeby mogl mi ktos pomic to zdiagnozowac.
2 miesięcy temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
kaska
czesc zmagam sie od maja z depresja i stanami lekowymi nerwica lekowa nigdzie nie wychodze boje sie zostawac sama w domu mam napady paniki . lecze sie od 1,5 miesiaca lekkapoprawa jest ale nie jestem ta sama osoba ktora bylam pelna energii .czy ktos tez tak ma czytylko ja sie z tym zmagam pomocy
5 miesięcy temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
jarek
być może powinnaś poszukać lepszego lekarza, gdzieś tu czytałem o filtrowej w warszawie. ja niestety lekarzy nie znam interesuje się tą tematyką przez bliską osobę i staram się zrozumieć
5 miesięcy temu
Ewa
Cierpię na depresję od 10lat z przerwami , ale od 2lat nie mogę z niej wyjść i czuję że jest coraz gorzej.zmieniłam lekarza, leki i nic się nie poprawia .już mam dosyć tego stanu i nie chce mi się już żyć.
2 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
asia
czesc
Mam 32 lata.takze zmagam sie z depresja ciezka.Mysli samobujcze co raz czesciej sie pojawiaja.Jest to niesamowity bol. Ja przeciez chce normalnie zyc, ja poprostu chce cieszyc sie z kazdego przychodzacego dnia - ale niestety jest innaczej.
6 miesięcy temu
Darek
Witam mam partnerkę u której specjalista postawił diagnozę depresja umiarkowana .
Jest to ciężki kaliber bywa że jest pogodna uśmiecha się i wystarczy że coś nie po nosie wybucha używa słów wulgaryzmu do partnera zmienne nasroje z chwili na chwilę zastrasza co zrobi w płacz nagle wpada ale też potrafi się kontrolować jak wie że są inne osoby i robi wspaniałe wrażenie.
Nastrój ma tak zmienny jak lody a pożar.
Jak z tym poradzić aby nie sfiksować ?
2 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Eliza
Nie wiem co ja mam co to jest wiem jedno nachodzi mnie to czesto zaczyna mi dokuczac.Raz mam dobry humor i jest ok a raz mam zly mysle duzo glowa mi peka zaczynam sie denerwowac rozdrapywac stare sprawy dokuczac partnerowi obwiniam za wszystko ciagle mysle ze jstem gorsza od innych i ciagle zmierzam do tego zeby byc lepsza,rozmyslam o parazkach i o tym co bylo nie potrafie sie uwolnic od swojich mysli nie ciagle ale sa takie dni kiedy natlok mysli jest nie dowytrzymania,wyprzedzam mysli innych i to co bedzie co ma byc ,nie wiem co robic jestem zmeczona boje sie ze jestem chora i ze to mi nie przejdzie a wrecz ze sie poglebi.sa dni ze niechce mi sie zyc nie cale dnie ale mam takie napady ze mam dosc.Prosze czy ktos wie co to moze byc ?bede wdzieczna zza jakakolwiek porade.Pozdrawiam
2 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
...
Cierpie na ciężką depresję.. jestem jeszcze młoda mam 23 lata, a każdy dzień to cierpienie co robić.. leki nie pomagają.. wegetuje
2 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
jadzial
kochane dziecko, depresji nigdy nie wyleczysz tylko psychotropami, jedynym lekarstwem jest Jezus Chrystus ,to jego proś o uzdrowienie.zapytaj o wszystko zaufanego księdza.
10 miesięcy temu
daga
i jak sobie radzisz?
2 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
daga
i jak sobie radzisz
???
2 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Maciej Piaszczyński
Witam !

Ja mam chorobę dwubiegunową.
3 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Pages: 1 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.