Diagnoza depresji jest wbrew pozorom łatwa, chociaż ze względu na wielopostaciowość choroby, nie ma żadnego jednego testu, który stwierdzałby obecność depresji. Jednym ze źródeł pomocnym w rozpoznawaniu depresji jest czwarte wydanie Podręcznika diagnostyki i statystyki zaburzeń psychicznych (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, Fourth Edition), w piśmiennictwie medycznym określane skrótowo jako DSM-IV. Wg DSM-IV do rozpoznania epizodu dużej depresji niezbędny jest co najmniej dwutygodniowy okres obniżonego nastroju lub też utraty zainteresowania wszystkimi niemal czynnościami i płynącym z nich przyjemnościom. Dodatkowo, w tym samym czasie, musi wystąpić pięć lub więcej spośród wymienionych niżej objawów:

 • depresyjny nastrój przez większość część dnia
 • zmniejszenie zainteresowań i zdolności do przeżywania przyjemności
 • wyraźny wzrost lub spadek wagi
 • bezsenność albo nadmierna senność
 • pogorszenie panowania nad ruchami ciała
 • wrażenie zmęczenia
 • poczucie własnej bezwartościowości i winy
 • spadek sprawności myślenia i koncentracji
 • powracające myśli o śmierci i samobójstwie

Są to symptomy dużej depresji chociaż granica pomiędzy depresją dużą (endogenną) a przewlekłą depresją nerwicową (obecnie klasyfikowaną jako dystymia) jest często nieostra. Warunkiem rozpoznania dystymii (wg DSM-IV) jest depresyjny nastrój utrzymujący się przez większą część dni w ciągu co najmniej dwóch tygodni. Dodatkowo muszą wystąpić nie mniej niż dwa z następujących objawów:

 • spadek lub wzmożoność apetytu
 • nadmierna senność lub bezsenność
 • poczucie zmęczenia lub braku energii
 • obniżone poczucie własnej wartości
 • trudności ze skupieniem uwagi albo podejmowaniem decyzji
 • poczucie beznadziejności

Powyżej przedstawiliśmy dwa podstawowe rozpoznania depresji (depresję ciężką i dystymię), choć trzeba zdawać sobie sprawę, że typów choroby jest jeszcze kilka (więcej w dziale: Rodzej depresji), a sam podział i kryteria diagnostyczne niejasne. W Polsce DSM-IV jest pomocniczy, a od 1998 roku obowiązuje klasyfikacja ICD-10 czyli 10. Rewizja Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób Światowej Organizacji Zdrowia (International Classification od Diseases). W ICD-10 w ogóle nie ma nazwy "duża depresja"! są natomiast "zaburzenia depresyjne" (depresive disorder) oraz "nawracające zaburzenia depresyjne (recurrent depresive disorder). (tabela ICD-10 w dziale: Klasyfikacja ICD-10).

Jeśli masz pytanie, wątpliwości, jeśli Ty lub bliska Ci osoba miała kontakt z depresją, podziel się z nami swoją opinią, doświadczeniem lub wiedzą. Dziękujemy!

Pages: 1 2 All
Kasandra
witam, mam 17lat i mysli samobojcze. od jakiegos czasu nie mysle tak duzo o smierci, ale coraz czesciej sie okaleczam. kiedys przynosilo mi to tak jakby taka.. radosc, nie wiem jak to okreslic, a teraz juz nic.. kiedy sie tne nie wzrusza mnie ten bol, kiedy widze krew jest gorzej, nie moge powstrzymac placzu. nie mam ochoty na nic, najchetniej lezalabym calymi dniami w lozku wstajac tylko po to zeby pojsc zalatwic swoje potrzeby w lazience. jakis czas temu sprzatalam nawet jeszcze w pokoju, a teraz... chce posprzatac, ale nie mam sily.. ochoty. czy to sa objawy depreji?
5 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
bejeg
chcialabym pomóc pewnej bliskiej osobie, jestem nowa z otoczenia. chyba i tak jest plus, bo ona się do mnie usmiecha i rozmawia ze mna. chciałabym, żeby w końcu wyszla z łóżka. nie wiem co mam robic jak moglabym jej pomoc? wydaje mi sie, ze mam najwiecej nadziei, ze ona wyzdrowieje. rodzina już się przyzyczaiła... chcę pomóc, ale nie wiem jak.
5 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
blank
przewartościuj się, zaprogramowana na sukces według utartego schematu, jeśli widzisz przegraną to znaczy, że już tam jesteś; zmień cel jeśli nie chcesz skończyć, bo z tego, co piszesz, to nie chcesz
5 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Ewa
witam serdecznie lecze sie na depresje 30lal ciagle trafiam do szpitala probowajam wiele lekow ,poprawa jest krotka nie mam sily walczyc mam 55lat obecnie dostalam eliceponiej mialam mysli samobujcze odstawilam obecne nie biore bylam miesziac w szpitalu ale naciskano zebym sie wypisala troszkebylowznieszienie i wyszlam mamtez rozne doligliwosci smutek myslenie jak skonczyc z sobalub iscdo domu opieki ale za 700zl renty gdzie ja sie dostane ale juu jestem u kresu wytrzymalosci rodzina mnie nie rozumietrwam w tym marazmie ale nie wiem czy jeszcze z miesiac wytrzymam ewa
5 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Pages: 1 2 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.