Depresje klasyfikuje się dzisiaj jako zaburzenie nastroju; to trochę tak, jakby złośliwy nowotwór nazwać "zaburzeniem wzrostu komórek" - pomocne, o ile ktoś wie dostatecznie dużo o komórkach.

Depresja - ta tajemnicza choroba jest wg WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) czwartym najpoważniejszym problemem zdrowotnym na świecie! Do niedawna, ze względu na słabą znajomość społeczną oraz brak wyraźnych przyczyn zachorowalności, "złego stanu" chorego, było często lekceważona. Osoba z depresją albo nie przyznawała się do niej, albo była pozostawiana samej sobie i zbywana słowami "weź się w garść". Obecnie coraz więcej ludzi poznaje istotę choroby, zaczynamy poznawać "co to jest depresja", a kolejne mity np. na temat leków przeciwdepresyjnych są obalane.

Ta strona jest robiona przez ludzi, którzy z depresją mieli styczność. Informacje tutaj zebrane pochodzą z pierwszej ręki, ale nie mogą oczywiście zastąpić porady lekarskiej. Nie pomogą też w samodzielnej walce z depresją. Przypominamy - depresja jest ciężką chorobą, która bezwzględnie wymaga pomocy psychiatry. Strona ta ma przybliżyć problem, być źródłem informacji dla ludzi chorych, jak i ich bliskich. Zapraszamy do lektury!

Ktoś, kto nigdy nie przeżył ciężkiej, porażającej depresji nigdy nie zrozumie w pełni przejmujących doznań towarzyszących tej chorobie. Stan głębokiej depresji zbliża się do granic tego, co nazywamy cierpieniem nie do opisania. I nie chodzi tu (jak sądzą niektórzy) o przygnębienie, tyle że głębsze niż zazwyczaj. Jest to odmienny stan świadomości, tylko z pozoru podobny do normalnej emocji.

Ostatnio dodane

Czy kobieta w okresie menopauzy jest bardziej podatna na zaburzenia depresyjne? Czy menopauza wywołuje depresję czy też jest to jedynie zasłona dymna, którą łatwo obronić się przed zmianami związanymi z menopauzą? » Depresja w menopauzie

» Z wizytą w gabinecie psychiatry
» Depresja czy jesienna chandra - kiedy szukać pomocy w gabinecie psychologicznym
» Sięgnij po dziurawiec - to naturalny prozac!

W leczeniu depresji, poza farmakoterapią, stosuje się również psychoterapię - zarówno indywidualną jak i grupową. W ramach różnorodnych technik stosowanych w psychoterapii depresji, terapeuci o orientacji poznawczo – behawioralnej, stosują techniki związane z pracą nad zachowaniem pacjenta w depresji... » Techniki behawioralno - poznawcze w psychoterapii depresji | Światłoterapia w leczeniu depresji

Jeśli masz pytanie, wątpliwości, jeśli Ty lub bliska Ci osoba miała kontakt z depresją, podziel się z nami swoją opinią, doświadczeniem lub wiedzą. Dziękujemy!

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 All
karollllla
Witam od pewnego czasu borykam sie z wieloma problemami, glownym z nich jest choroba mamy, jednak dopiero od niedawna czuje jeden wielki bezsenns w swoim zyciu, nie mam sil wstawac z lozka a musze czesto placze i chodze smutna. Mam wspanialego narzeczonegoo i jego rodzine sa dla mnie wsparciem jednak boje sie im powiedziec co czuje jak mi zle, boje sie ze nie zrozumieja tego i uznaja mnie za glupia zreszta oni i tak maja swoje zycie i swoje zmartwienia a ja nie chce sie narzucac do lekarza tez nie pojde bo to sensu nie ma. Dlatego czesto w ich obecnosci zakladam tzw. Maske lecz gdy zostaje sama w domu wtedy pokazuje naprawde co czuje, siegam po alkohol melanholijna muzyke i placze nad brakiem sensu w zyciu.
3 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
carita
Napisałam przed chwilą, co myślę o takich przupadkach jak Twój. A co nie ma sensu pójście do lekarza? Narzeczony puści Cię w trąbę i dopiero będziesz wyć. Dziewczyno, weź no się zbierz i idź do dobrego lekarza psychiatry. Poczytaj w necie, kto jest u Ciebie dobry, miły itp. I uwierz mi, faceci nie są długodystanowcami w zajmowaniu się depresyjnymi przypadkami. Oni działają na zasadzie: coś się popsuło, trzeba naprawić i będzie działać. A jak nadal nie działa to do kosza! Chcesz przegapić swoje życie? Marsz do lekarza! Im wcześniej tym lepiej, bo potem z jakichś objawów robi się osobowość o pewnym skrzywieniu i to już klops na całej linii.
3 lata temu
powiedzmy, że Ania
Szanowni Państwo, Państwo składające się z nieumarłych, wpółzgniłych umysłów, z chaosu w sercu i otchłanią beznadziei w głowie.
Z depresją żyję od niepamiętnych czasów - na tyle niepamiętnych, bym zapomniała jej początku, przebiegu i życia, gdy jeszcze jej nie było. Moje uczucia są wyblakłe, a umiejętność odczuwania szczęścia przepadła jak kropla w bezbrzeżnym oceanie niezgody.
Kim jestem? Łatwiej byłoby mi odpowiedzieć, kim nie byłam.
Po kilkunastoletnim zastanowieniu, mogę śmiało przyznać, że jestem aktorką w teatrze życia. Raz uśmiechniętą, raz zamyśloną, raz przygnębioną. Utkwiłam za zamglonymi oczyma, za wachlarzem rzęs, za rumianym licem. Tkwię w stanie "nic" i bawię się w życie - obserwując, leżąc, spacerując.
Czuję gorycz życia. Boję się własnego ciała - które po powrocie do domu zalewa się łzami, boję się żyć przez następnych kilka minut. Każdy oddech z chwili na chwilę robi się cięższy, sprawia mi trudność. Widziane przeze mnie obrazy docierają do mnie, lecz bezwstydnie umykają mi przez głowę, zostawiając po sobie niezałatane otwory.
Nie umiem mówić, nie umiem spać, nie umiem podnieść słuchawki telefonu.
Utulam się do snu, uciekam w głąb siebie, po czym uciekam jeszcze głębiej i głębiej, by ostatecznie znaleźć się w świecie zewnętrznym. Widzę ludzi, radosne okrzyki, zamieszanie. Uciekam - byle nie przyrosnąć do ziemi. Biegnę, ukrywam się przed nimi. Gdzie mam teraz uciec?
Obrałam nowy kurs.
Trzymajcie za mnie kciuki, bo jestem pozostawiona sama sobie, bez pomocy, bez chęci i ku swojemu zdziwieniu - bez nadziei.
Z poważaniem,
Panna Nonsens
3 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
agata
Pięknie to opisałaś. Mieszkam w szklanej kuli. Niczego nie potrzebuję.
3 lata temu
Gosia
Cześć. Mój mężczyzna który jak mi się przyznał ma depresję byliśmy z sobą przez miesiąc i wczoraj powiedział ze nie potrafi być narazie w związku. Nie chce nic na siłę wiem ze dla takiej osoby to gorzej. Ale też nie wiem co mam zrobić nie potrafię a zarazem nie chce się od niego odsunąć ale też nie wiem czy częste odzywanie nie pogorszy tego wszystkiego W sumie nie wiem jak to jest być w takim stanie ale chcę bardzo mu pomóc ponieważ zależy mi na nim. Chodzi do psychiatry ale jak sam przyznał chodzi tam rok i ja zauważyłam że chyba powinna być poprawa. Proszę pomóżcie mi co mam dalej zrobić.
3 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Jessica
Witam mam problem.. Nie wiem czy to depresja czy nie. Moje życie stało się inne od kąd zaczęłam chodzić do gimnazjum. Straciłam wszystkich przyjaciół,znajomych. Nie potrafiłam nawiązywać nowych znajomości(chociaż bardzo tego chciałam) ale niestety wszyscy mnie przekreslali.Z czasem mnie to tak zaczęło przerastać że zaczęłam coraz bardziej zamykać się w sobie.Po jakimś czasie już prawie przestalam się do kogokolwiek odzywać ewentualnie tylko do rodziny ale to też juz nie było to co kiedyś. Coraz to mniej rozmawiałam. Teraz mam już 18 lat I jest coraz gorzej... Czasami chcę na prawdę się do kogoś odezwać ale coś mnie w środku hamuje,Boje się po prostu. Nie mam pojęcia czym to jest spowodowane ale ja już nie umiem z tym żyć. Wykańcza mnie Moje życie, moja osoba. Płakać mi się chce jak widze jak wszyscy swobodnie sobie o wszystkim rozmawiają a ja po prostu chciałabym też rozmawiać z innymi o wszyskim ale się boję,nie umiem,nie chce mi się. Nie mam sił już ehh
3 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
anonimowa
Witaj Jessico.Wiem o czym piszesz.Doskonale Cię rozumiem.Miałam taki sam problem.Pod koniec szkoły podstawowej nagle zamknęłam się w sobie, stałam się osobą chorobliwie nieśmiałą, zakompleksioną, niepewną, z niskim poczuciem wartości. Swobodnie mogłam rozmawiać tylko z przyjaciółką . Wśród osób w liceum i na studiach byłam cicha, nieśmiała, nie potrafiłam z nimi nawiązać kontaktu.Jak próbowałam coś powiedzieć głos zamierał mi w gardle, czułam pustkę w głowie .Im bardziej starałam się wyjść do ludzi tym bardziej mi nie wychodziło.Planowałam zgłosić się do psychologa i na terapię, ale nie wyobrażałam sobie opowiadać o moich problemach obcej osobie.Przeczytałam mnóstwo książek -poradników o nieśmiałości, jak zaakceptować i pokochać siebie.W końcu po skończeniu studiów i rozpoczęciu pierwszej pracy z dala od domu i rodziny, nie miałam wyjścia.Musiałam zacząć rozmawiać z ludźmi, podejmować samodzielnie decyzje.Nawet nie wiem kiedy mur oddzielający mnie od świata runął.Dzięki przeczytanym poradnikom , życzliwym i przyjaznym ludziom, których spotkałam w pracy zrozumiałam,że należy zaakceptować swoje wady i zalety, pokochać siebie i nie starać się na siłę zmieniać, bo to samo przyjdzie. Być naturalnym i nie przejmować się co powiedzą o nas inni.Teraz jestem silną osobą, pewną siebie, swojej wartości, pozbawioną kompleksów.Nie boję się wyrażać swoje zdanie. Ważne jest aby myśleć o sobie pozytywnie, bo tak jak myślisz o sobie tak odbierają Cię inni.Przestałam być dla innych powietrzem, bo przestałam czuć się jak powietrze.Trzymam za Ciebie kciuki aby Ci się również udało odzyskać wiarę w siebie
3 lata temu
anonimowa
Gimnazjum to okropny etap, racja. Można go porównać do trucuzny. Teraz Twój umysł po prostu musi się oddtruć, zregenerować po szkodliwym działaniu gimbazowej trutki. I zregenereruje się, oddtruje Traumatyczne wspomnienia wygasną... zobaczysz
3 lata temu
Thomas A.
Jeśli jestem w stanie pisać w tej chwili, to znaczy, że jest ze mną stosunkowo dobrze - mówiąc: teraz! Nie wiem co się ze mną dzieje. Mam ataki - nagłe napady gniewu, nienawiści, do wszystkiego, chęć niszczenia otoczenia. Tracę kontrole, jakbym nie był już sobą, tylko kimś innym. I to wszystko na przemian z rozpaczą, głębokim przygnębieniem wieczną potrzebą płaczu. Paniczny strach przed światem zewnętrznym, samotnością, ciemnością - nienawidzę nocy, gdyż po zmroku, moje cierpienie nabiera prawdziwego tego słowa znaczenia. Żyje z wieczną chęcią zadania sobie śmierci. Musze się kaleczyć, żeby choć trochę to wszystko odeszło. Nie wiem, ile jeszcze wytrzymam. Czuje pustkę w sobie, nic mnie nie cieszy. Jestem wyzbyty z jakichkolwiek chęci do egzystencji. Cały świat nie jest taki sam jak kiedyś - zmienił się nie do poznania. Ja go nie czuje, zupełnie, jakbym go nie znał. Stał mi się obcy. Wszystkie miejsca, w których lubiłem przebywać, już nie sprawiają mi radości. Dlatego, nie mogę już wyjść z domu, po prostu boje się tego. Mam na zewnątrz ataki paniki i płaczu, zwłaszcza po zmroku. Muszę wtedy, jak najszybciej dostać się do miejsca zamieszkania, bo inaczej jest źle, bardzo źle Kiedyś nie było ze mną tak źle, ale też nie lepiej. Wszystko zaczęło się od unikania ludzi, większego tłumu. Czułem się osaczony - potężna potrzeba opuszczenia miejsca z dużą liczbą jednostek ludzi w jednym miejscu, bez względu na wszystko, byle jak najdalej. To dziwne: nie lubię samotności, ale też obecności kogokolwiek( poza jedną osobą, przy której czuje się bardzo spokojny. Niestety ta osoba nie rozumie, że mam problem) Mam też Paranoje: wbijam sobie do głowy rzeczy, które nie mają miejsca w rzeczywistości, mianowicie: obsesyjna potrzeba ochrony pewnej dziewczyny przed światem. Jest to moja przyjaciółka, o którą boje się, że coś jej się stanie - gdy się do mnie nie odzywa, dostaje ataków rozpaczy i wyobrażam sobie, że coś jej się stało. Tak jest w innych przypadkach. Zapewne, zabije się, żeby już nie cierpieć. Zostałem sam z tym wszystkim, gdyż osoby mi znane nie rozumieją powagi sytuacji, bagatelizują ją wręcz, że jest mi z tego powodu jeszcze gorzej. Mam wizytę u psychiatry, lecz dopiero drugiego Marca - zbyt długo, żebym sobie poradził w oczekiwaniu na pierwszą analizę mojego przypadku. Czuje się źle przez cały czas, gdy nie śpię. Jestem wykończony. Chcę umrzeć, żeby nie czuć się, jakbym tkwił w jakimś - specjalnie przygotowanym dla mnie - piekle. Jest jeszcze wiele problemów, z którymi walczę codziennie, ale już nie mam chęci o tym pisać. Postaram się wytrwać do wizyty u psychiatry, lecz jeżeli to mi nie pomoże, to.......cóż, będę musiał zastosować ostateczne rozwiązanie. Co mi zatem dolega??????? Jestem w dole, bardzo głębokim dole. Na samym dnie otchłani mroku.
3 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Hanna
Wielka szkoda ze nie mozemy miec ze soba kontaktu aby pomoc sobie nawzajem...
Wszystko Trzeba Zaczac Od Poczatku...
nie wazne ile ma sie lat......i jak sie nie uda pierwszym
razem to trzeba probowac od nowa ...jeszcze raz i jeszcze raz...
az do skutku...pozdrawiam serdecznie ...Hanna
3 lata temu
beata
Męczę się w podobny sposób tylko że mi noc przynosi ulgę a dzień koszmar.A do lekarza na Narodoey fundusz tak ciężko się dostać.Nigdy wtedy kiedy czujemy się bardzo żle.Dopiero jak ktoś z nas odbierze sobie życie troche się nami zainteresuną madialnie tylko medislnie ityle
3 lata temu
Ania
Witam wszystkich,
piszę do Was z prośbą o poradę. Mój mąż cierpi na chyba na depresję (dr psychiatrii jest w trakcie stawiania diagnozy), bierze już odpowiednie leki, które dzięki Bogu pomogły mu nieco lepiej funkcjonować na codzień. Jako żona, martwię się jego stanem, ale mam takie odczucie, że nie potrafie do końća zachować sie wobec neigo tak jakbym chciała, że za mało jestem dla niego wsparciem. Jesteśmy młodym małżeństwem, około 3,5 letnim, do końca nie wiadomo ile lat trwała choroba, jej objawy były już 2 lata, może wiecej... przed naszym ślubem... Pisze do Was z prośbą o rady, co powinna robić najbliższa osoba, osoby chorej na depresję, aby jakoś jej pomóc. Chciałabym wiedzieć jak najwiecej, swoją droga czytam, rozmawiam o tym z mężem, ale myślę, że także Wy, którzy macie doświadczenie z tą chorobą moglibyście mi jakoś doradzić. Bardzo o to proszę.
3 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Luiza
Aniu, depresja to poważny problem nie tylko dla samego chorego, ale głównie dla jego bliskich. Podziwiam ciebie za zaangażowanie i właściwe podejście do sytuacji. Wiedza na temat objawów i wsparcie chorego w leczeniu jest bardzo istotne,czasem może nawet ważniejsze od leków. Bedzie potrzeba dużo wytrwałości i zrozumienia,cierpliwości i konsekwencji w dzialaniu: kontrola wizyt u specjalisty, czy poradni psychologicznej, przyjmowanie leków na czas, konsultacje z lekarzem w sprawie niepokojacych zachowań męża, i tym podobne. Jest to duży obowiązek, ale sprawiasz wrażenie osoby właściwej do tego zadania. I jeszcze jedno,bardzo ważne dla ciebie samej. Osoby, które opiekuja się chorymi same potrzebują wsparcia i szczególnego traktowania. Jest zatem ważne, żebyś ty również miała osobę, czy osoby zaufane, na które możesz liczyć. Zaangażowanie członków rodziny,przyjaciol, to wazny atut w walce z tą chorobą.Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne powinno byc teraz dla ciebie na pierwszym miejscu. Pomożesz mężowi jeżeli sama będziesz w pełni zdrowa i silna psychicznie, dlatego inwestuj w siebie dla dobra was obojga. Trzymam kciuki i pozdrawiam.
3 lata temu
Beata
Bóg. Kosciol. Spowiedz. Msza. Modlitwa. Komunia Sw. To lekarstwo na depresje, nerwice i inne choroby.
3 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
AA
Wyleczy też schizofrenię, autyzm, zespół aspergera i inne tego typu choroby ^^ a jakże! W końcu to Bóg reguluje poziom wytwarzanych w naszym mózgu hormonów odpowiedzialnych za jego prawidłową pracę!
3 lata temu
aga
Mnie deprecha dopadła w Świeta Bożego Narodzenia zmagam sie z nią do dziś byłam u lekarz psychiatry przez dwa tygodnie brałam leki i nic było jeszcze gorzej poszłam drugi raz teraz znowu leki inne i znowu trzy tygodnie męczarni i znowu nic gdy zadzwoniłam do niego powiedział mi ze może za krótko biore i dodał ze 100procentach to on nie jest pewny czy mi kiedykolwiek pomogą te leki myślę o zmianie lekarza a ja myślałam ze usłysze dobre słowo otuchy i co mam zrobić
3 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
oxinspirationxo.blogspot.
Zapraszam na swojego bloga, w którym również poruszam temat depresji. Właśnie rozpoczęłam serię postów dotyczących tej choroby, jak również nerwicy lękowej. Wg. mnie depresję itp.. jesteśmy wstanie wyleczyć tylko sami. Psychiatrzy mogą nam przepisać farmakologię, która nie leczy a ucisza objawy. Psychoterapia potrafi pomóc ale również zaszkodzić. Terapia może skończyć się sukcesem, kiedy pacjent również pracuje w domu. Mój terapeuta gdy pomógł mi wyjść z choroby, skwitował to tak "Wszystko jest w pani głowie i zależy od nas samych". Jeżeli udało Ci się wyjść ze szponów deprechy, tak jak mi, to bardzo proszę napisz do mnie
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Zuzanna
wbrew sobie trzeba , odnaleźć w sobie jakiekolwiek zainteresowanie , książką , kinem,, nie wiem, spacer?czy rozmowa,ze znajomymi daje dużo...bardzo dużo .. jeżeli tego nie masz to pomóc może jakiś ziołowy suplement np Nervomix Control , czy jakis inny
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Jhumka
Cześć. Mam 23 lata i od 8 jestem w leczeniu. Skutek raczej marny. Piszę bloga, w którym statram się zobrazować stany emocjonalne, racjonalizować problem i w ogóle opowiedzieć o życiu z depresją. Jeśli ktoś miałby ochotę poczytać, włączyć się do dyskusji, pomóc sobie wzajemnie, to ja serdecznie zapraszam. mielenierzeczy.blogspot.com założyłam go w celach auto-terapeutycznych.
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Marek
Witam, szukam osoby z Radomia z którą mógłbym porozmawiać (ew. się spotkać) o chorobie z którą również się zmagam czyli z depresją. mój nr gg: 36604544 pozdrawiam Marek
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Marta
Jedna mysl trzymala mnie, zeby walczyc z depresja - wiele mlodych ludzi odbiera sobie zycie i widzialam ze nie chce tak skonczyc, chce byc szczesliwa I chce zyc !!!
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
klaudia
Witam. Jestem bardzo młoda osobą. W zeszłym miesiącu po raz pierwszy byłam u psychologa. Mam dziwne huśtawki nastrojów np. jestem szczęśliwa, a dosłownie kilka sekund później jestem smutna i płaczę, albo jestem wściekła.
Ogólnie cierpię na nerwicę natręctw. U psychologa nie byłam z tego powodu tylko z powodów rodzinnych przez, które mam nerwicę.
W dodatku, ostatnio zauważyłam, że nie potrafię się uśmiechnąć tylko ciągle chodzę smutna i płaczę.
Proszę, pomóżcie. Chciałabym wiedzieć czy coś ze mną jest nie tak...
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
tomasz
Masz wrazenie ze coś nie jest z tobą w porządku? Ja ci napisze jest jak najbardziej w porządku. mialem ten sam problem, tylko ze tobie bidulko dochdzą natrectwa. Jezeli potrzebujesz kontaktu pisz smialo.ja tu zajrzalem 1 raz ale chyba bede zapuszczal kotwice co jakis czas.
4 lata temu
Patrycja
Witam. U mnie złe samopoczucie zwiazane z brakiem checi na cokolwiek zaczeły sie od rozstania z chłopakiem który był dla mnie wszystkim teraz jestesmy dla siebie wrogami doszło nawet do tego ze wystapiły grozby z jego strony ze strace prace, bo on ma znajomosci.. od dłuzszego czasu nie widze sensu zycia nie mam ochoty wstac rano z łózka, ogarnac sie i isc do pracy. Mialam nie raz mysli samobojcze i nie widze sensu zycia i nie wiem co ze soba zrobic. ;(
4 lata temu
Odpowiedz
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 All
Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.